Īsumā par visu


Mārketinga pētījumi
Reklāmu efektivitāte


Personāla pētījumi
Darbs un ģimene
Apmierinātība ar darbu


Mediju pētījumi
Internets un bērni
Reklāmu skaita prognoze


Sociālie pētījumi
Tradīciju nozīme
Naivie vēlētāji
Vēlētāju aktivitāte
Klimata pārmaiņas


Tehnoloģijas & risinājumi
Attiecības ar klientiem


Arhīvs


www.tns.lv


„Naivie vēlētāji” no Lietuvas un Igaunijas vērtē Latvijas EP deputātu kandidātus

 

17.06.2014. Pasaulē ir veikti pētījumi, kas liek domāt, ka naivie vēlētāji jeb cilvēki bez priekšstata par konkrētiem politiķiem, piemēram, citu valstu iedzīvotāji, var prognozēt vēlēšanu rezultātus, novērtējot politiskos kandidātus tikai pēc viņu fotogrāfijām.

 

Piemēram, Šveicē veiktā pētījumā pieaugušo un bērnu grupām pētnieki lūdza novērtēt divus 2002.gada Francijas parlamenta vēlēšanu dalībniekus – uzvarētāju un otrā rezultāta ieguvēju. Bērniem no abu politiķu fotogrāfijām bija jāizvēlas viens cilvēks – sava kuģa kapteinis. Pētījumā 71% gadījumu rezultāti sakrita ar faktisko vēlēšanu iznākumu. Tādējādi pētnieki secināja, ka sejas radītais priekšstats nav atkarīgs no vecuma – pieaugušie un bērni izmanto līdzīgas maņas, lai spriestu par cilvēka kompetenci tikai pēc viņa sejas. Pētījums parādīja, ka izvēle vēlēšanās ir balstīta ne tikai racionālos un pārdomātos apsvērumos, bet arī kandidātu izskats ietekmē lēmumu pieņemšanu.

 

Vēlētāju uzvedību ietekmē virkne dažādu faktoru, tāpēc šie populārzinātniskā eksperimenta rezultāti neprognozē precīzu vēlēšanu iznākumu. Tomēr starptautiskie pētījumi ar šo metodiku rāda, ka bieži vien šādi novērtēti rezultāti ir tuvāki precīzajiem rezultātiem nekā cita veida prognozes.

 

TNS nolēma Baltijas valstīs atkārtot Šveicē veikto pētījumu. Pētījumu ekspertes - es, Revita Logina, un Inta Priedola - nosūtījām piecus attēlu pārus ar Latvijas politiķiem kolēģiem Lietuvā un Igaunijā, kuri palūdza saviem bērniem no katra pāra izvēlēties kuģa kapteini. Mērījumam tika izvēlēti 10 Eiropas Parlamenta vēlēšanās startējoši politiķi – pirmie numuri partiju sarakstos. Tikai pēc fotogrāfijām no Latvijas politiķiem sava kuģa kapteini izvēlējās 101 Lietuvas un Igaunijas bērns vecumā no 5 līdz 13 gadiem.

 

Šāds naivo vēlētāju pētījums ir inovācija Latvijā.

 

Naivo vēlētāju pētījuma rezultāti

 

1.pāris, naivie vēlētāji: Boriss Cilevičs (55%) vs. Roberts Zīle (45%)
B.Cileviča un R.Zīles rezultātiem ir nelielas atšķirības, taču tās nav statistiski nozīmīgas. Analizējot pēc naivo vēlētāju dzimuma: meitenes salīdzinoši retāk ir izvēlējušās R.Zīli, priekšroku dodot B.Cilevičam.

 

2.pāris, naivie vēlētāji: Aleksandrs Mirskis (55%) vs. Valdis Dombrovskis (45%)
Arī A.Mirska un V.Dombrovska rezultātiem ir nelielas atšķirības, taču tās nav statistiski nozīmīgas. A.Mirskim priekšroku salīdzinoši biežāk ir devuši Lietuvas naivie vēlētāji.

 

3.pāris, naivie vēlētāji: Iveta Grigule vs. (68%) Tatjana Ždanoka (32%)
I.Grigulei priekšroku devuši abu kaimiņvalstu zēni un meitenes.

 

4.pāris, naivie vēlētāji: Andrejs Žagars (40%) vs. Mārtiņš Bondars (60%)
M.Bondara rezultāti ir salīdzinoši augstāki par A.Žagara rezultātiem. M.Bondaram salīdzinoši biežāk priekšroku ir devušas meitenes.

 

5.pāris, naivie vēlētāji: Jānis Dinevičs (65%) vs. Alfrēds Rubiks (35%)
J.Dinēvičam priekšroku devuši abu kaimiņvalstu zēni un meitenes.

 

Eksperimenta rezultātu salīdzinājums ar patiesajiem Eiropas Parlamenta vēlēšanu rezultātiem Latvijā

 

Eiropas Parlamentā no Latvijas tika ievēlēti šādi 8 deputāti:
■  Valdis Dombrovskis, Partija “Vienotība”
■  Sandra Kalniete, Partija “Vienotība”
■  Artis Pabriks, Partija “Vienotība”
■  Arturs Krišjānis Kariņš, Partija “Vienotība”
■  Roberts Zīle, Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”–„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”
■  Andrejs Mamikins, “Saskaņa” sociāldemokrātiskā partija
■  Iveta Grigule, Zaļo un Zemnieku savienība
■  Tatjana Ždanoka, “Latvijas Krievu savienība”

 

Naivo vēlētāju pētījumā vienā pārī tika salīdzinātas divas ievēlētas politiķes: I.Grigule un T.Ždanoka. Pētījumā I.Grigulei abu kaimiņvalstu zēni un meitenes deva priekšroku. Reālajā dzīvē I.Grigule ieguva vairāk balsu nekā T.Ždanoka (attiecīgi 8,26% un 6,38% balsu). Naivo vēlētāju pētījumā tika iekļauti tikai partiju pirmie numuri, līdz ar to ne visi ievēlētie deputāti tika nomērīti, jo Eiropas Parlamentā no Latvijas ir iekļuvuši arī deputāti, kuri nebija saraksta galvgalī (S.Kalniete, A.Pabriks, A.K.Kariņš, A.Mamikins).

 

Naivo vēlētāju metodika salīdzinoši labi prognozē vēlēšanu rezultātus, un ir pielāgojama un izmantojama politiskajiem pētījumiem Latvijas. Metode ļauj novērtēt situāciju, balstoties uz cilvēku neapzinātajām reakcijām, un ļauj distancēties no sociāli vēlamajām atbildēm.

 

Revita Logina

Klientu vadītāja
Sabiedrības uzvedības pētījumu eksperte
t 67 096 300
e revita.logina@tns.lv


© 2022 TNS Latvia | Autortiesības