Īsumā par visu


Mārketinga pētījumi
Laimīgi pircēji
Lojalitātes kartes


Personāla pētījumi
IT darbaspēka izaicinājumi
Koučings


Mediju pētījumi
Reklāmu izmēri
Preses lasīšana
Skatīšanās ar laika nobīdi
TV panelis


Sociālie pētījumi
Kultūras patēriņš
Rūpes par veselību


Tehnoloģijas & risinājumi
Zīmola spēks


Arhīvs


www.tns.lv


Kā Latvijas iedzīvotāji (ne)rūpējas par savu veselību?

 

17.12.2013. Decembris parasti mūs priecē ar skaisti apsnigušiem kokiem, sniegavīriem pagalmos un gaidāmo svētku sajūtu. Tomēr ziema tradicionāli saistās arī ar sildošām tējām, zālēm un citiem līdzekļiem, kuri palīdz saaukstēšanās un sliktas pašsajūtas gadījumos.

 

Latvijas iedzīvotāju viedoklis nav viennozīmīgs, vērtējot zāļu lomu saslimšanas laikā. 40% iedzīvotāju atzīst, ka slimības gadījumā nedzer zāles, gaidot, lai slimība pāriet pati. Biežāk uz sava organisma spējām paļaujas vīrieši vecumā no 30 līdz 49 gadiem. Pretējo viedokli iedzīvotāji pauž aptuveni tikpat bieži (38%). Apgalvojumam „Kad slimoju, gaidu, lai slimība pāriet pati, un zāles nedzeru” biežāk nepiekrīt gados jauni vīrieši un sievietes (15-19 g.v.), kā arī sievietes vecumā no 50 līdz 74 gadiem.

 

 

Pirms slimība jau ir uzveikusi organismu, ir vērts laikus padomāt par imunitātes stiprināšanu un profilaktisku veselības pārbaudi. To, ka periodiski pārbauda savu veselību arī tajā gadījumā, ja jūtas labi, kopumā norāda 27% iedzīvotāju. Biežāk šo cilvēku starpā ir vecāka gadagājuma iedzīvotāji. Savukārt 53% iedzīvotāju pauž pretēju viedokli un atzīst, ka periodiski neveic veselības pārbaudes.

 

 

Runājot par veselības problēmām jāņem vērā, ka katram cilvēkam ir savs viedoklis par to, kuras veselības problēmas ir nelielas un neprasa speciālistu piesaistīšanu, bet kuras neizdosies atrisināt pašam. Lūgti novērtēt savu attieksmi pret apgalvojumu „ārstu apmeklēju tikai ļoti nopietnas saslimšanas gadījumā”, absolūtais vairākums (79%) atbildēja apstiprinoši. Biežāk šādi rīkojas vīrieši vecumā pēc 30 gadiem. Savukārt 10% iedzīvotāju pie ārsta vēršas arī, lai risinātu mazāk nopietnus veselības jautājumus. Šādu rīcība biežāk ir raksturīga sievietēm vecumā no 19 līdz 39 gadiem.

 

 

Apkopojot rezultātus var secināt, ka vīrieši retāk izjūt vēlmi lietot zāles vai vērties pie speciālista nelielu problēmu gadījumā. Iespējams, tas ir saistīts ar stereotipu par stiprā dzimuma spēju un pienākumu tikt galā ar problēmām saviem spēkiem. Patstāvība noteikti ir ļoti vērtīga īpašība, tomēr veselības jautājumi būtu tā joma, kurā paļauties uz speciālista viedokli būtu absolūti pieņemami un svarīgi.

 

Par pētījumu

Pētījumu kompānija TNS patēriņa paradumu pētījumu TNS AtlasTM, Pavasaris 2013 veica laikā no 2013. gada 4.februāra līdz 12.maijam. Izmantojot datorizētās intervijas (CAPI) respondenta dzīvesvietā, visā Latvijā tika aptaujāti 1715 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 15 līdz 74 gadiem. Aptauja norisinājās respondenta dzīvesvietā regulārās iedzīvotāju aptaujas Omnibuss ietvaros.

 

Nataļja Kovaļova

Klientu atbalsta vadītāja
Sabiedrības uzvedības pētījumu eksperte
t 67 096 300
e natalja.kovalova@tns.lv


© 2023 TNS Latvia | Autortiesības