Īsumā par visu


Mārketinga pētījumi
Patērētāju reakcijas
Auto nozare
Mutvārdu slava
Lojalitātes kartes


Mediju pētījumi
Mediju pētījumi 2012.gadā
Reklāmu rekordi
Preses lasīšana


Sociālie pētījumi
Demogrāfijas tendences
Valodu apguve


Tehnoloģijas & risinājumi
Kvalitatīvie pētījumi
Reakcijas ātrums


Pētījumi pasaulē
TNS pētījumi pasaulē


Arhīvs


www.tns.lv


Nedēļas izdevumi ir lasītākais preses veids Latvijā

 

18.12.2012. Pētījumu aģentūra TNS ir apkopojusi jaunākos preses auditorijas pētījuma Nacionālais Mediju Pētījums: Prese rezultātus par 2012. gadu. Laika posmā no 2011. gada 31. oktobra līdz 2012. gada 28. oktobrim preses auditorijas pētījumā ir piedalījušies 12667 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 15 līdz 74 gadiem. 2012.gada pētījumā ir apkopota informācija par 217 drukāto preses izdevumu auditoriju.

 

Preses auditorijas pētījuma rezultāti par 2012. gadu liecina, ka vismaz viena pētījumā iekļautā preses izdevuma kādu no pēdējiem sešiem numuriem ir lasījuši vai caurskatījuši vidēji 90% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem, kas ir par 2 procentpunktiem mazāk nekā 2011. gadā. Pēdējo 7 dienu laikā kādu Latvijā izdotu preses izdevumu ir lasījuši vai caurskatījuši 66% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem, kas ir par 6 procentpunktiem mazāk nekā 2011. gadā. 58% Latvijas iedzīvotāju pēdējo 7 dienu laikā ir lasījuši kādu Latvijā izdotu laikrakstu, bet 37% aptaujātajā vecuma grupā - kādu Latvijā izdotu žurnālu. Analizējot pēdējo 7 dienu lasīšanu dažādās vecuma grupās, var secināt, ka kopumā visstraujāk regulāro lasītāju skaits ir sarucis 20 līdz 39 gadu vecu iedzīvotāju vidū (– 8 procentpunkti), bet 15 – 19 gadus vecu jauniešu vidū samazinājums ir visnelielākais, tikai -3 procentpunkti.

 

Analizējot drukātās preses patēriņu atbilstoši izdevumu iznākšanas regularitātei, redzams, ka nedēļas izdevumi joprojām ir visvairāk patērētākā preses izdevumu kategorija. Vismaz vienu drukāto nedēļas preses izdevumu nedēļā ir lasījuši vai caurskatījuši vidēji 60% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem. Otrā visvairāk patērētā preses izdevumu kategorija ir mēneša izdevumi (41%), bet trešajā vietā ierindojas reģionālā prese (37%). Jāatzīmē, ka 2012. gadā salīdzinājumā ar 2011. gadu vislielākais samazinājums (-4 procentpunkti) tika konstatēts dienas laikrakstu un reģionālās preses izdevumu kategorijā. Savukārt vislielākais patēriņa pieaugums (+3 procentpunkti) salīdzinājumā ar 2011. gadu ir ceturkšņa žurnālu kategorijā, kas daļēji ir izskaidrojams izdevumu skaita palielināšanos šajā žurnālu kategorijā.

 

 

2012. gada apkopotie preses auditorijas pētījuma rezultāti liecina, ka TOP5 lasītāko žurnālu sarindojumā līderpozīcijas ir saglabājuši tie paši žurnāli, kas 2011. un 2010. gadā. Trīs lasītākie žurnāli pēc viena numura vidējās auditorijas 2012. gadā ir nedēļas žurnāli „Ieva”, „Privātā Dzīve” un „Kas Jauns”. Ceturtajā vietā ierindojas žurnāls „Ievas Stāsti”, bet piektais lasītākais ir žurnāls „Ilustrētā Zinātne”.

 

 

TOP5 lasītāko laikrakstu sarindojumā salīdzinājumā ar 2011. gadu ir notikušas nelielas izmaiņas. Līderpozīcijas ir saglabājis krievu valodā rakstošais nedēļas laikraksts „MK Latvija (rus)”, kas arī šogad pēc viena numura vidējās auditorijas ieņem pirmo vietu. Otrajā vietā ierindojas TV programmu avīze „TV-Programma (rus)”, bet trešajā vietā ir reklāmas avīze „Rīgas Santīms”. No 6. vietas 2011. gadā uz 4. vietu 2012. gadā ir pakāpies laikraksts „Diena”, bet no 9. vietas uz 5. vietu ir pakāpies krievu valodā rakstošais laikraksts „Vesti”.

 

 

Analizējot pētījuma rezultātus reģionu griezumā, redzams, ka reģionālie preses izdevumi joprojām spēj konkurēt ar nacionālā mēroga preses izdevumiem. Gandrīz katrā reģionā TOP5 lasītāko preses izdevumu vidū ir sastopams arī kāds vietēja mēroga preses izdevums: „Tava Izvēle” – Vidzemē, „Kurzemes Vārds” – Kurzemē, „Jelgavas Vēstnesis” un „Zemgales Ziņas” – Zemgalē, „Seičas (rus)”, „Miļļion (rus)”, „Panorama Rezekne (rus)”, „Rezeknenskie Vesti (rus)” – Latgalē. Rīgā pēc viena numura vidējās auditorijas lasītākais ir reklāmas izdevums „Rīgas Santīms”, otrajā vietā ierindojas krievu valodā rakstošais nedēļas laikraksts MK Latvija (rus), bet trešā ir avīze „TV-Programma (rus)”.

 

 

Par pētījumu

Pētījumu aģentūra TNS preses auditorijas pētījumu Nacionālais Mediju Pētījums: Prese, Gads 2012 veica no 2011. gada 31. oktobra līdz 2012. gada 28. oktobrim. Izmantojot datorizētās intervijas (CAPI) respondenta dzīvesvietā, visā Latvijā tika aptaujāti 12 667 pastāvīgie Latvijas iedzīvotāji vecumā no 15 līdz 74 gadiem.

 

Elīna Krūze

Mediju pētījumu vecākā klientu vadītāja
Mediju pētījumu eksperte
t 67 096 300
e elina.kruze@tns.lv


© 2023 TNS Latvia | Autortiesības