Īsumā par visu


Mediju pētījumi
   Mediju pētījumi 2011.gadā
   Reklāmu reģistrs
   Interneta lietošana
   Interesējošās tēmas presē


Personāla pētījumi
   Darba devēju tēls


Sociālie pētījumi
   Ziemassvētku svinēšana
   Ziemassvētku mielasts


Tehnoloģijas & risinājumi
   Tiešās intervijas
   Kiberpētījumi


Paralēlā darbība
   Virtuālā ekskursija


Arhīvs


www.tns.lv


Kādas tēmas visvairāk interesē Latvijas iedzīvotājus drukātajā presē?

 

20.12.2011. Tirgus, sociālo un mediju pētījumu aģentūra TNS Latvia regulāri veic drukātās preses izdevumu auditorijas pētījumu Nacionālais mediju pētījums: Prese , kura ietvaros tiek apkopota informācija par ~240 Latvijas drukāto preses izdevumu auditorijām. Papildus laikrakstu un žurnālu auditorijas noskaidrošanai, šajā pētījumā tiek iegūta informācija arī par lasītāju iecienītākajām tēmām drukātajā presē.

 

Kā liecina 2011. gada rudens perioda pētījuma rezultāti anekdotes ir vislasītākā sadaļa Latvijas drukātajā presē – 40 % drukātās preses lasītāju apgalvo, ka preses izdevumos izlasa visas vai gandrīz visas anekdotes. Anekdotes ir viena no TOP3 lasītākajām sadaļām drukātajā presē dažāda dzimuma, vecuma, tautības un dzīves vietas Latvijas iedzīvotāju vidū. Visaktīvākie anekdošu lasītāji ir vīrieši, lauku teritorijās dzīvojošie Latvijas iedzīvotāji, iedzīvotāji ar pamata izglītību un iedzīvotāji ar salīdzinoši zemiem personīgajiem ienākumiem (līdz 150 latiem mēnesī). Otra lasītākā sadaļa laikrakstos un žurnālos ir aktuālie notikumi Latvijā un pasaulē. Šo sadaļu visu vai gandrīz visu izlasa 32 % Latvijas iedzīvotāju. Visaktīvāk informācijai drukātajā presē par aktuālajiem notikumiem Latvijā un pasaulē seko cittautieši un vecāka gada gājuma cilvēki (vecumā no 50 līdz 74 gadiem). Trešajā vietā ierindojas raksti par veselību, kurus pilnībā vai gandrīz pilnībā izlasa 31 % drukātās preses lasītāju. Raksti par veselību izteikti vairāk interesē sievietes nekā vīriešus, kā arī gados vecākus Latvijas iedzīvotājus (vecumā no 50 līdz 74 gadiem).

 

Lai arī pēdējā laikā bieži tiek runāts par atšķirībām latviešu un cittautiešu vidū, tomēr TOP3 lasītākās tēmas gan latviešu, gan cittautiešu vidū ir identiskas: anekdotes, aktuālie notikumi Latvijā un pasaulē, kā arī veselība. Latvieši ir nedaudz aktīvāki anekdošu lasītāji – 42 % latviešu lasītāju izlasa visas vai gandrīz visas anekdotes, cittautiešu vidū tie ir 37 %. Savukārt cittautieši aktīvāk nekā latvieši drukātajā presē lasa informāciju par aktuālajiem notikumiem Latvijā un pasaulē. Rakstus par aktuālajiem notikumiem Latvijā un pasaulē pilnībā vai gandrīz pilnībā izlasa 36 % cittautiešu un 29 % latviešu tautības laikrakstu un žurnālu lasītāju.

 

Pētījuma rezultāti parāda, ka visbūtiskāk atšķiras tēmas, kas interesē vīriešus un sievietes. Vīriešus izteikti vairāk nekā sievietes interesē raksti par tādām tēmām kā sports, auto, zinātne un jaunās tehnoloģijas, bet lasītākās tēmas sieviešu vidū ir rakti par veselību un receptes ēdienu gatavošanai. Sievietes drukātos preses izdevumus kopumā lasa aktīvāk nekā vīrieši. Papildus jau iepriekš minētajām tēmām sievietes izteikti aktīvāk lasa arī rakstus par slavenību dzīvi, intervijas ar populāriem cilvēkiem Latvijā un pasaulē, rakstus par attiecībām, horoskopus, krustvārdu mīklas, rakstus par mājokļa un dārza labiekārtošanu, kultūru un izklaidi, modi un skaistumkopšanu, rakstus, kas saistīti ar bērniem un bērnu audzināšanu, kā arī ceļojumu aprakstus.

 

 

Atšķirīgas ir arī tēmas, kuras drukātajā presē interesē dažāda vecuma Latvijas iedzīvotājus. Gados jauni cilvēki (vecumā no 20 līdz 29 gadiem) salīdzinoši biežāk lasa horoskopus, rakstus, kas saistīti ar zinātni un jaunajām tehnoloģijām, kā arī sportu. Gados vecāki Latvijas iedzīvotāji (vecumā no 50 līdz 74 gadiem) salīdzinoši aktīvāk lasa drukātos preses izdevumus kopumā, lasītākie raksti šajā vecuma grupā ir par veselības tēmu, kā arī aktuālajiem notikumiem Latvijā un pasaulē.

 

 

TNS Latvia veiktā Nacionālā mediju pētījuma: Prese dati parāda, ka atšķirīgi ir ne tikai preses izdevumi, ko lasa dažādu tautību, vecuma un gada gājuma Latvijas iedzīvotāji, bet arī tēmas, kas interesē dažādu mērķa grupu pārstāvjus.

 

Sazinieties, lai iegūtu papildus informāciju par Nacionālo mediju pētījumu: Prese!

 

Par pētījumu

Tirgus, sociālo un mediju pētījumu aģentūra TNS Latvia preses auditorijas pētījumu Nacionālais Mediju Pētījums: Prese, Rudens 2011 veica no 2011.gada 8.augusta līdz 30.oktobrim. Izmantojot datorizētās intervijas (CAPI) respondenta dzīvesvietā, visā Latvijā tika aptaujāti 3050 pastāvīgie Latvijas iedzīvotāji vecumā no 15 līdz 74 gadiem.

 

Kristīne Daugule

TNS Latvia klientu vadītāja
Mediju pētījumu eksperte
t 67 096 300
e
kristine.daugule@tns.lv


© 2023 TNS Latvia | Autortiesības