Īsumā par visu


Pētījumu industrija
   Kas notiek Latvijā?


Paralēlā darbība


Mediju pētījumi
   Mediju patēriņš
   Media Intelligence
   Reklāmu līderi


Mārketinga pētījumi
   Auto ar atbildību
   Izvēlies Latvijas preci
   Mazumtirzdnieciba


Sociālie pētījumi
   Vasaras brīvdienas


Tehnoloģijas & risinājumi
   Fokusgrupas tiešsaistē


Arhīvs


www.tns.lvTNS Latvia kvalitatīvās metodes attīstās ne tikai metodoloģijas virzienā

Ne tikai metodoloģija, bet arī tehniskais atbalsts

09.2006. Speciālistiem, kas ir cieši saistīti ar dažādām mārketinga izpausmēm, ir lieki stāstīt par kvalitatīvo tirgus pētījumu lietderīgumu. Kvalitatīvās metodes ar katru gadu aizņem arvien ievērojamāku vietu mārketinga stratēģiju veidošanas un realizēšanas procesā.

 

Lai pētījuma gaitā iegūtā informācija būtu ticama un pielietojama praktisku mērķu sasniegšanai, gan pētnieki, gan arī paši pasūtītāji lielu uzmanību velta pētījumos izmantotajai metodoloģijai – nepārtraukti tiek pilnveidota jau labi zināma un pārbaudīta metodoloģija, kā arī aktīvi meklētas un adaptētas jaunas metodes.

 

Šāda pieeja ir labi saprotama – apkārtējā pasaule, iedzīvotāju uzskati un kopējā situācija strauji mainās. Tāpēc, lai nepaliktu „aiz borta”, nepārtraukti jāmeklē jaunus risinājumus un jātur roku uz „dzīves pulsa”.

 

Paralēli metodoloģijai mainās arī attieksme pret pētījumu tehnisko nodrošinājumu. Bizness izvirza arvien striktākas prasības pret pētījumu norises laiku un augstu vērtē informācijas aprites ātrumu. Bieži vien ir sastopamas situācijas, kad kvalitatīvā pētījumā iegūtā informācija ir nepieciešama „tūlīt” un klientam pieejamā vietā.

 

Tāpēc paralēli metodoloģijai viena no TNS Latvia galvenajām prioritātēm ir atbilstošas tehniskās bāzes attīstība. Jau vairākus gadus TNS Latvia mērķtiecīgi realizē tehniskā atbalsta programmu kvalitatīvo mārketinga pētījumu jomā.

 

Kā tas izpaužas?

Ar katru gadu bizness paliek mobilāks un „digitalizētāks” – portatīvie datori, e-pasts un citas ierīces, bieži vien aizvieto tiešo komunikāciju, jo palīdz ietaupīt laiku un sistematizēt komunikācijas procesu.

 

DVD ieraksti

Šī resursa dēļ pirms diviem gadiem TNS Latvia atteicās no fokusa grupu un interviju ierakstiem VHS un audio kasetēs un pilnībā pārgāja uz digitālo video un audio informācijas ierakstu .

 

Vecie informācijas nesēji neļauj ātri pārskatīt ierakstus, prasa speciālu aparatūru, kas pamatā ir stacionāra un nav viegli pārvietojama. Pie tam šo informācijas nesēju uzglabāšana prasa daudz vietas.

 

Šo TNS Latvia piedāvāto iespēju jau ir augsti novērtējuši gan TNS klienti (t.sk. liela daļa lielo starptautisko kompāniju, kam šī novitāte izrādījās unikāla un parocīga), gan arī ārvalstu pētnieciskās aģentūras – mūsu sadarbības partneri.

 

Iegūstot fokusa grupu diskusiju, interviju vai citu aktivitāšu DVD ierakstu, klients vienmēr var to apskatīties uz sava datora jebkurā vietā un laikā. Ārzemju klientiem TNS Latvia piedāvā arī dublētus DVD ierakstus klienta izvēlētā valodā.

 

ON-Line čats

Lielākā kvalitatīvo pētījumu priekšrocība ir dinamika. Bieži pētījumu laikā atklājas informācija, ko, veidojot pētījuma dizainu, nevar paredzēt ne pats pētnieks, ne arī klients.

 

Tāpēc, vērojot fokusa grupu diskusiju procesu, var rasties kaudzēm jautājumu un precizējumu, kurus nepieciešams kaut kādā veidā nogādāt līdz grupas moderatoram. Līdz šim tas notika ar zīmīšu rakstīšanas palīdzību. Klients uzrakstīja zīmīti un kāds starpnieks to nogādāja moderatoram.

 

Ja zīmīšu skaits nepārsniedza 2-3, tas nevarēja apdraudēt fokusa grupas vai intervijas norises dinamiku, bet, ja zīmīšu skaits pārsniedza 3-4, tad šāda diskusiju gaitas ietekmēšana varēja apdraudēt visa pētījuma norisi.

 

Tāpēc, lai izvairītos no šādu komunikatīvo barjeru veidošanas, TNS Latvia ieviesa ON-Line čatu ar diskusiju grupas moderatoru . Šādai pieejai ir vairāki plusi – grupa parasti nejūt klienta klātbūtni, bet moderatoram parādās iespēja būt vienmēr informētam par notiekošo „aiz stikla” un tajā pašā laikā saudzīgi koriģēt diskusiju virzību un uzdodot dalībniekiem precizējošus jautājumus.

 

Video konferences jeb kāpēc jābrauc, ja var palikt mājās?

Pēdējais jauninājums, ko piedāvā TNS Latvia IT tehnoloģiju jomā, ir „video konferences” principa izmantošana fokusa grupu diskusiju un interviju skatīšanai .

 

Šis produkts tapa, pateicoties visu trīs Baltiju valstu TNS sadarbībai. Tagad klientiem nebūs iepriekš jāplāno citu valstu apmeklējumus 2-3 stundu dēļ. Atkritīs arī vairāki laika un finansiālie ieguldījumi – darba grafika koriģēšana, uzturēšanās un ceļošanas izdevumi, pētnieciskās aģentūras ierobežotās iespējas uzņemt lielas klientu delegācijas utt.

 

Viss, kas tagad būs nepieciešams klientam ir labs interneta pieslēgums un vēlēšanās pavadīt dažas stundas pie datora ekrāna. Pateicoties jaunām tehnoloģijām, klients ne tikai varēs vērot procesu teicamā kvalitātē, bet arī piedalīties ON-Line čatā ar aģentūras pārstāvjiem un pašu moderatoru.

 

Kā papildus priekšrocību var uzsvērt iespēju izvēlēties arī pētījuma gaitā izmantoto valodu . Var sekot līdzi procesam, izmantojot oriģinālo valodu vai izvēlēties tulkojumu.

 

Pēc fokusa grupas vai intervijas beigām klients pēc vēlēšanās var iegūt diskusiju ierakstu DVD formātā ar vai bez dublētā tulkojuma.

 

Epilogs

Prakse pierāda, ka profesionāla attieksme pret savu darbu prasa augstu standartu ieviešanu visās jomās. Tādēļ darbs pie servisa un veikto kvalitatīvo pētījumu uzlabošanas TNS Latvia iekšienē neapstājas – atkal un atkal tiek meklēti jauni metodoloģiskie un tehniskie risinājusi, kas palīdzētu padarīt kvalitatīvo pētījumu norises procesu kvalitatīvāku, pieejamāku un saprotamāku klientam.

 

Dmitrijs Ščegoļevs

TNS Latvia kvalitatīvo projektu vadītājs

 


© 2022 TNS Latvia | Autortiesības